Zwiedzamy Hawanę – tanio!

Wielu mieszkańców Hawany zarabia średnio 15-20 euro miesięcznie! My takie sumy, albo i większe, wydajemy nieraz w ciągu zaledwie jednego dnia. Skoro jednak Kubańczycy mieszkający w Hawanie są w stanie przeżyć za tak marny „grosz”, może oznacza to, że nie jest aż tak drogo? Hawana niestety jest droga - przede wszystkim dla turystów! Co zrobić, aby zwiedzić stolicę Kuby, nie tracąc przy tym wszystkich dotychczas zaoszczędzonych pieniędzy?

Waluta ma znaczenie!

Na wstępie należy zaznaczyć, iż Hawana mieści się w TOP5 najdroższych miast w obu Amerykach! Jak to możliwe? Wszystko przez to, że na Kubie obowiązują dwie oficjalne waluty. Pierwszą z nich jest MN, czyli kubańskie peso, którym posługiwać się mogą Kubańczycy. Przybywający na Kubę obcokrajowcy muszą płacić zarówno za transport, noclegi, wyżywienie w restauracjach walutą CUC$, czyli wymienialnym peso.

Nie ma tak naprawdę możliwości, aby to obejść, a jak można się domyślić, ceny w wymienialnym peso, specjalnie „dedykowanym” turystom, są bardzo wysokie. Warto pamiętać o jednej ogromnie ważnej sprawie – wybierając się na Kubę, należy zabrać ze sobą euro, zaś w żadnym przypadku dolary! Dlaczego? Otóż, z tej prostej przyczyny, iż dolary obejmuje dodatkowa wysoka prowizja w czasie wymiany, która może sięgać nawet do ponad 11 proc.

 

Aby przeżyć, trzeba jeść…

Jest to rzecz oczywista. Niestety, turyści za obiad w naprawdę taniej restauracji muszą przygotować się na wydatek blisko 10 $ za jedną osobę. Ciekawą alternatywą jest tutaj tak zwana peso pizza. Koszt to zazwyczaj około 1 $. Stosunkowo niedużo można wydać w lokalach, gdzie widnieje napis comida criolla. Oznacza to dania na wynos w niedużych pudełkach. W takim zestawie często znajdują się ryż, mięso, fasola i inne warzywa. Zdecydowanie jednak najlepszym wyjściem jest po prostu samodzielne przygotowywanie posiłków, jeśli wynajmuje się nocleg z dostępem do kuchni. Na miejscowych targach można akurat płacić kubańskim peso, dlatego też zakupy nie będą kosztować dużo.

 

Nocleg w Hawanie

Można nocować w luksusowym hotelu, ale po co, jeśli wynajmując casa particular, czyli nocleg w prywatnym domu, dajemy zarobić zwykłemu, prostemu Kubańczykowi, a i sami zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Nie każdy Kubańczyk może przyjąć turystę pod swój dach, ale tylko ten, który posiada oficjalne pozwolenie. Co ciekawe, jeśli nie posiada się owego pozwolenia, nie można zaoferować turyście nawet darmowego noclegu! Nocleg można wynająć zazwyczaj od około 20 $ za dobę.