Zanim wyjedziesz – podstawowe informacje na temat Kuby

Kuba to kraj malowniczy, fascynujący, warto odwiedzenia. Zanim jednak wjedziemy na terytorium Kuby, koniecznie musimy zdobyć na jej temat podstawowe informacje, bowiem jest to państwo diametralnie różniące się od naszego! Co zatem o Kubie należy wiedzieć?

Kwestia wiz i paszportów

Każdy, kto przybywa na Kubę, musi okazać paszport. Ów paszport musi też być ważny minimalnie jeszcze przez pół roku od chwili przyjazdu na Kubę. Kolejna istotna kwestia to wiza turystyczna – jest ona wydawana przez biura podróży bądź też konsulaty kubańskie. Wiza taka ważna jest przez cały czas pobytu na Kubie. Można ją przedłużyć raz, jednak całkowity czas pobytu na Kubie nie może przekraczać w takim wypadku 60 dni. Osobom, które chcą przybyć na Kubę w celach biznesowych, wydawane są wizy służbowe.

Warto wiedzieć, bowiem takie obowiązują przepisy, iż turysta przybywający na Kubę, zobowiązany jest do spędzenia przynajmniej trzech nocy we wcześniej zarezerwowanym hotelu lub w kwaterze prywatnej.

 

Co zabierasz ze sobą na Kubę?

Rewizje osobiste zdarzają się raczej rzadko, niemniej warto wiedzieć, co na Kubę można wwieźć, a co lepiej zostawić w domu. Bez opłaty celnej można przywieźć swoje rzeczy osobiste, a ponadto leki (również te, które przeznaczone są na prezent), telefony komórkowe, komputery, aparaty fotograficzne, sprzęt turystyczny oraz sportowy. Jeśli jednak jakikolwiek sprzęt elektroniczny oraz artykuły AGD przeznaczone są na prezent, osoba przybywająca na Kubę musi zapłacić cło w wysokości 100 proc. Z pewnością nie jest zaskoczeniem, iż na terytorium kraju nie można wwozić broni czy narkotyków, ale ponadto nie można wwozić nieprzetworzonej żywności, pornografii oraz jakiejkolwiek literatury, która uznana może być za antyrządową.

 

Dobre ubezpieczenie to podstawa!

Wybierając się na Kubę, jak i w każde inne egzotycznie miejsce bardzo oddalone od domu, koniecznie należy zaopatrzyć się w dobre ubezpieczenie. Polisa ubezpieczeniowa, nawet najlepsza, nic jednak nie da, jeśli ubezpieczyciel nie będzie miał na Kubie swojego przedstawiciela, który uprawniony jest do współpracy z tamtejszymi instytucjami – to trzeba sprawdzić! Jedną z agencji, które rzeczywiście świadczą na Kubie usługi ubezpieczeniowe jest ASISTUR z siedzibą w Hawanie. Należy ubezpieczyć się przede wszystkim od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz kosztów leczenia