Największe atrakcje Kuby

Z czym kojarzy się Kuba? Ten, kto o Kubie słyszał choć raz (przykładowo na lekcjach geografii), kojarzy ją z malowniczą wyspą oblewaną wodami Morza Karaibskiego i cudnymi plażami. Przede wszystkim jednak Kuba rozpoznawalna jest jako istny raj dla miłośników starych samochodów, cygar, rumu i rumby! Co koniecznie zobaczyć, przybywając na Kubę?

Hawana - stolica Kuby

Absolutnym „must see” jest oczywiście Hawana, stolica kraju. Szczególną uwagą należy obdarzyć Habana Vieja czyli Stare Miasto. Dawniej zaniedbane, ale od chwili docenienia go przez UNESCO i wpisanie na listę zabytków, bezustannie dopieszczane. Właśnie tutaj zlokalizowane są najważniejsze zabytki, liczne muzea, restauracje, kawiarnie i luksusowe hotele.

 

Santiago de Cuba – dawna stolica

Santiago de Cuba to miasto, które również koniecznie należy odwiedzić. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że właśnie tu powstała jedna z pieszych na Karaibach osad. Jest to również dawna stolica kraju oraz drugie pod względem wielkości miasto Kuby. Santiago de Cuba kusi między innymi galeriami oraz muzeami, w tym Muzeum Dawnej Kuby, które mieści się w najstarszym budynku w kraju! Miasto słynie z corocznego karnawału, który organizowany jest w lipcu.

 

Virgen de la Caridad del Cobre z patronką Kuby

Niedaleko Santiago de Cuba, bo niespełna 19 km, mieści się sanktuarium, w którym stoi figura czarnej Matki Boskiej. Znaleziona ona została w roku 1608 na brzegu Zatoki Nipe. Od 1916 roku Matka Boska z Virgen de la Caridad del Cobre pełni rolę patronki Kuby.

 

Perły architektury kolonialnej – gdzie szukać?

Jednym z najstarszych miast Kuby jest Trinidad, który jest najprawdziwszą perłą architektury kolonialnej. Wpisany na listę UNESCO, ma w sobie coś, co przyciąga niczym magnes. Miasto to uznawane jest za jedno z najpiękniejszych na Karaibach. Nieopodal leży słynna Dolina Cukrowa.

Prawdziwą perełką jest również Cienfuegos. Odrestaurowana architektura kolonialna jest tutaj jedną z większych atrakcji. I tu, zabytki znajdujące się na Starym Mieście, wpisane są na listę UNESCO. W Cienfuegos znajduje się najdłuższy na całej Kubie bulwar – del Prado.

 

Lasy, góry i plaże

Miłośnicy malowniczej przyrody koniecznie muszą odwiedzić Baracoa. Tę niedużą miejscowość, znajdującą się na wschodzie wyspy, charakteryzuje wspaniałe położenie w otoczeniu gór, tropikalnych lasów (idealne na wycieczki trekkingowe!) oraz jednej z najpiękniejszych plaż na Kubie, którą jest Playa Maguana. To właśnie tutaj rozpoczęła się kolonizacja wyspy, kiedy to na Kubę przybyli Hiszpanie z Krzysztofem Kolumbem.